Black Hat SEO; web sitesinin organik görünmesini sağlayan ancak organik olmayan yöntemlerle daha üst sıralarda yer alan çeşitli arama motoru optimizasyon teknikleri içerir. Bu teknikler genellikle organik SEO için kullanılır, ancak Black Hat’ta “çok fazla” kullanılır. Bahsedilen yöntemler doğrudan arama motoru algoritmasına odaklanılarak uygulanan aktif yöntemlerdir. Arama motorları, faydalı içeriğe sahip web sitelerini daha yüksekte göstererek kullanıcılara faydalı olmaya çalışır. Bu nedenle, bir web sitesini zirveye çıkarmak, kullanıcılar için kullanışlılığına bağlıdır. Black Hat SEO, kullanıcıları değil arama motorlarını bir web sitesinin faydalı olduğuna ikna etmeye çalışan bir çalışmadır.

Ama bunu aldatıcı bir şekilde yapıyor. Çünkü faydalı bir web sitesi arama motorlarında ön plana çıkmıştır. Bu yöntem, arama motorlarını işe yaramaz bir web sitesinin yararlı olduğu konusunda kandırır.

Kaçınılması Gereken En Yaygın Black Hat Uygulamaları Nelerdir?

Arama motoru algoritmaları sürekli geliştirildiğinden yeni Black Hat SEOtekniklerine her zaman rastlamak mümkündür. Ama asla modası geçmeyen teknikler var. Bu teknikler, arama motoru görünürlüğünü doğrudan etkileyebilecekleri için her zaman kullanılır. Bu teknikler e-ticaret sitelerine de uygulanabilir. Ama yine, arama motorları bu uygulamaları sevmiyor. Bu nedenle, bu tekniklerden kaçınmanız gereken tekniklerdir.

İçeriği Gizleme

İçeriği gizlemek, web sayfalarını “iki taraflı” hale getirir. Bu yöntemde, arama sonuçlarındaki görünümü etkileyen anahtar kelimeler içeren yazılı içerik, sayfanın arka plan rengiyle aynı renkte web sayfasına eklenir. İçerik kullanıcı tarafından görülmeyip arama motoru tarafından görülebildiğinden, web sitesi o içerik için arama motorunda daha üst sıralarda yer alabilir. Kullanıcılar aslında başka bir şey ararken ilgisiz bir siteye girerler. Kullanıcıların normal şartlarda bu siteye tıklamayacak olan kullanıcıları kandırmasına olanak sağlayan bu yöntem, site trafiğini artırmak için uygulanmaktadır.

Hacklink

Hacklink, en etkili Black Hat SEO yöntemlerinden biri olarak, kendisi bir siber suçludur. Çünkü bu yöntem bir web sitesi hacklenerek yapılıyor. Örneğin ayakkabı sektörünün en büyük markalarından birinin web sitesi hacklendi ve o siteden ayakkabı satan bir e-ticaret sitesine link alındı. Kullanıcılar en iyi markalara güvendiği için referans olarak link verilen e-ticaret sitesine geçerler ve satın alma olasılıkları artar. Tabii ki, adı geçen en iyi marka, web sitelerinin saldırıya uğradığını çabucak fark etti.

Sonuç olarak, bu uygulama hacklink’i gerçekleştiren sitenin itibarını düşürür ve sayfa önemli bir trafik çekse bile bu satın alma işlemini etkilememelidir. Ayrıca, saldırıya uğramış siteler, etkilenen siteyi Google’a bildirerek tüm sayfaların dizinden kaldırılmasıyla sonuçlanan bir süreci tetikleyebilir.

İçerik Otomasyonu

İçerik otomasyonu ile web sayfaları için otomatik içerik oluşturulabilir. Bu yöntemle bir web sitesi, belirli bir konuda daha fazla içeriğe sahip olacağı için arama motorlarında daha üst sıralarda yer alabilir. Ancak otomatik içerik bot tarafından oluşturulduğu için okunamıyor. Bu yöntem, içerik üretiminin maliyetini düşürmeyi ve arama motorlarını artırmayı amaçlamaktadır. Ancak karlı bir strateji değil, kaybedilen bir iş yöntemidir. E-ticaret sitesinde çok sayıda ürün sayfası bulunmakta ve benzer ürünlerin sayısı oldukça fazladır. Bu, bu ürünler için içerik otomasyonunu kullanmanın uygun bir yoludur.

Bu sayede yazılı içerik otomasyon yoluyla çoğaltılabilir ve tüm ürün sayfalarına yerleştirilebilir. Bu size uygun görünebilir, ancak ne müşteriler ne de arama motorları öyle düşünmüyor. Ürün açıklamasında okunabilir bir içerik yoksa müşteriler bu ürün hakkında bilgi edinemeyecekleri için satın almazlar.Ayrıca, bu otomatik içerik orijinal görünse bile, arama motorunun algoritmaları bunun bir değişiklik olduğunu ve sitenin kara listeye alındığını bilir.

Anahtar Kelime Doldurma

Anahtar kelime doldurma, yani bir web sayfasına çok sayıda anahtar kelime doldurma. Bu yöntem, SEO’da bir web sitesinin en büyük düşmanlarından biridir. İlgili ve alakasız birçok aramada web sitelerini üst sıralara çıkaracak bir yöntem olduğu için Black Hat SEO uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Web sitesinin kapsamı ne olursa olsun, çok çeşitli alanları kapsayan ve arama potansiyeli yüksek olan anahtar kelimeler web sitesinde ve arama motorlarında yer almakta ve kullanıcılar kandırılmaktadır.

E-ticaret sitesine özel olarak bakıldığında bu uygulama görülmektedir. E-ticaret siteleri, satmadıkları ürünlere veya sunmadıkları hizmetlere anahtar kelime doldurma uygulayarak müşteri çekmeye çalışırlar. Potansiyel bir müşterinin web sitesinde görünmesi, hiç düşünmese bile alışveriş eğilimini etkileyebilir. Ancak, arama motoru algoritmaları bu uygulamaya karşı çok hassastır ve ilgili web sitesine kötü niyetli bir spam gönderme riski vardır.

Organik Trafik Puanı

Web sitesi trafiği birçok yönden önemlidir. SEO’nun amaçlarından biri trafiği artırmaktır. Black Hat SEO, web sitesine önemli miktarda trafik çekmeyi vadediyor. Bunu organik trafik botları ile yapıyor. Geliştirilen yazılım sayesinde robotlar, Black Hat’in yapıldığı yeri düzenli olarak ziyaret ediyor. O kadar popüler bir yöntem ki, trafik satan web siteleri bile var. Ancak sonuç olarak, arama motorları insanlarla botlar arasındaki farkı söyleyebilir. Bu nedenle, bu stratejiden elde edilen kazançlar hızla kayıplara dönüşür.