Seo danışmanlık, web sitelerinin performansını artırmak ve İnternet’teki görünürlüğünü artırmak isteyen şirketler için SEO çalışmaları yapmaktır.Ayrıca arama sorgularına cevap veren içerik üretmek için arama motoru optimizasyonu konusunda uzmanlaşmış kişi veya kuruluşlar; SEO stratejileri geliştirir ve site içinde ve dışında SEO odaklı çalışmalar yaparlar.

SEO Danışmanlığı Nasıl Alınır?

Dijital pazarlamanın her alanında olduğu gibi seo danışmanlık hizmeti alırken de dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Bu hizmetleri almadan önce bir SEO danışmanının sizin için neler yaptığını bilmeniz gerekir. Bu sayede danışmanlık hizmeti aldığınızda ne tür hizmetler almanız veya almanız gerektiğini de bilmelisiniz.

Site İçi Seo Araştırması

Site içi SEO araştırması, seo danışmanlık için öncelikli işlerden biridir. Bu çalışmalar web sitesinin içeriğinin düzenlenmesi ve arama motorlarına uyumlu hale getirilmesi için yapılmalıdır. Bu aşamada SEO danışmanı bazı çalışmalardan sorumlu olacaktır:

 • Başlık etiketleri (H1, H2, H3 vb.) sayfa
 • Etiket ve kategori sistemini optimize etme sayfa
 • Model meta açıklamasını düzenleme
 • Kaliteli içeriği kontrol etme ve üretme
 • Anahtar kelime fikirleri ve alternatifleri arama
 • Sayfa Web’de anahtar kelime yoğunluğunu izleme ve belirleme
 • Bir site haritası oluşturma veya değiştirme
 • Başlığı heceleme ve anahtar kelimeleri kullanma
 • Sayfa hızını kontrol etmek ve artırmak için çalışmalar yapma

Ayrıca; mobil SEO çalışmaları yapma, güncelliği takip ederek Google algoritması ve bu çalışmaları yeni muhasebeye göre gerçekleştirme ve yapılan çalışmalar hakkında aylık, üç aylık veya yıllık raporlar hazırlamaktır.

Site Dışı SEO Çalışması

Site içi çalışmaların yanı sıra SEO danışmanı da size trafik sağlayacak ve sitenizin değerini artıracaktır. Bu aşamada seo danışmanlık alırken site dışı aktivitelerde alacağınız hizmetler;

 • Dışarıdan link alımı (bu çalışma link satın alma ile karıştırılmamalıdır. Link satın almak sitenize zarar vereceğinden bu çalışmalar organik olarak yapılmalıdır).
 • Sosyal medya ile yönlendirme trafiği sağlamak
 • Sosyal ağların arama motorları üzeninde marka ile ilgili içeriklerin öne çıkmasını sağlayarak anahtar kelimelerin bulunması
 • Video içeriği için anahtar kelime fikirleri bulun, video için SEO stratejileri geliştirin ilgili platformlarda içerik
 • Daha fazla araştırma içerik pazarı için anahtar kelime fikirleri geliştirin; çeşitli dijital yayınlarda markalı içerik üretmek için bir strateji geliştirmek; dijital yayınlardan kaliteli trafik elde etmek için bağlı kuruluş stratejileri geliştirmek

Ayrıca, yapılan işlerle ilgili aylık, üç aylık veya yıllık raporlar hazırlamak gerekmektedir.

SEO Danışmanı Ne Yapmalıdır?

Seodanışmanlık alırken dikkat etmeniz gereken şeylerden biri, hangi şirket veya kuruluşun hatalı veya hatalı SEO araştırması yaptığını bilmektir. SEO danışmanlığı hizmeti veren firma veya kişi yapacağı çalışmaları yapacağını beyan ederse, bu kişi veya kuruluşlarla çalışmaktan uzak durmanız sitenin ve işletmenin performansı, kariyeriniz için daha faydalıdır.

 • Anahtar kelime spam’i tarafından bir sayfada anahtar kelimelerin aşırı kullanımı yapmakBu tür bir çalışma günümüzde işe yaramadığı gibi ve siteniz ceza alabilir.
 • Link satın alma hizmetleri ile doğrulanmamış sitelerden geri backlink almak. Tanımlanamayan web sitelerinden bağlantı almak, web sitenizin SEO puanını düşürebilir ve hatta web sitenizi cezalandırabilir.
 • Raporlama yapmamak. SEO ile ilgili araştırmaları raporlayabilir ve analiz edebilirsiniz. Şirketin bu bilgiyi vermemesi aynı zamanda yatırım getirisinin ölçülemediği anlamına da gelmektedir.
 • Düşük kaliteli, genel içerik oluşturmaya odaklanın. Yaygın, kısa, orijinal olmayan içerik, uygun arama motoru indekslemesi sağlamaz ve web sitesinin bozulmasına yol açar.

Güncel algoritmaları takip etmeden SEO stratejinizi geliştirin. En son algoritmaları takip etmeyen şirketler tarafından uygulanmak üzere tasarlanan stratejiler, SEO performansını beklendiği gibi iyileştirmeyebilir.

SEO Danışmanlığıile Sonuç Almak Ne Kadar Sürer?

Seo danışmanlık uzun süreli çalışmalardır. Bu konuda tavsiye alsanız bile bu çalışmaların sonuçları çalışmaların yoğunluğuna göre değişiklik gösterecektir.

SEO Araştırmasında Hangi Metrikler Ölçülmelidir?

SEO araştırması yaparken ölçmeniz gereken birkaç metrik vardır. Bu göstergeler, yerleşik çalışmalara ve stratejilere göre değişiklik gösterebilir.

SEO Danışmanlık Ücreti Ne Kadar?

Bu çalışmaların fiyatları, çalıştığınız kişi veya kuruluşun tecrübesine ve verilen hizmetlere göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca her lokasyonda yapılacak işin yoğunluğu aynı olmadığı için firma işe atıfta bulunmak için özel bir teklif yapacaktır.

Neden Bir SEO Danışmanı Tutmam Gerekiyor?

SEO deneyiminiz yoksa kötü yöntemler uygulayarak web sitenizin SEO değerini düşürürsünüz. Bu sorunu doğru stratejilerle çözmenizi kolaylaştıran ve yatırım getirinizi artıran bir danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.